Czym jest dług?
Przede wszystkim jest najstarszym towarem świata. Warto przybliżyć zarówno tematykę jak i nazewnictwo związane z długami. Jedno z najczęściej zadawanych pytań, to: jaka jest różnica między wierzytelnością a długiem? Wierzycielem a dłużnikiem?
Obrazowo można powiedzieć, że wierzytelność jest prawem osoby (lub podmiotu), która sprzedając towar, wykonując odpłatnie usługę, pożyczając pieniądze itp. uwierzyła, że zgodnie z obowiązującym prawem otrzyma za to pieniądze. Dług natomiast jest zobowiązaniem do zapłaty, które ciąży na osobie, która otrzymała te towary, usługę czy pieniądze.
Kto jest kim?
Wierzycielem jest osoba (lub podmiot) która sprzedaje towar, wykona usługę, pożyczy pieniądze itp. Dłużnikiem osoba (lub podmiot), która jest zobowiązana do zapłaty za nabyty towar, otrzymaną usługę czy też do zwrotu pożyczonych pieniędzy itp. Wierzycielami banku są klienci, którzy zdeponowali w nim swoje pieniądze. Dłużnikiem banku jest ten, który wziął kredyt i jest zobligowany do jego spłacania.
Dług - towar, który możesz sprzedać
Dług i wierzytelność określają ten sam stan – brak zapłaty. Wierzycielem jest znajomy, który pożyczył nam pieniądze, a my jesteśmy jego dłużnikiem dopóki ich nie oddamy. Długami są niezapłacone rachunki za telefon, prąd czy wodę. Nasi wierzyciele, czyli operator telefonii, dostawca prądu i wody mają prawo wystawić niezapłacone faktury w Internecie na sprzedaż. Również niezapłacone opłaty za przejazd środkami komunikacji czy mandaty mogą zupełnie legalnie trafić na rynek. Długi są takim samym towarem handlowym jak złoto, ropa naftowa czy diamenty.
Zapraszamy do skorzystania z usług naszego serwisu, jakie są w zasięgu Twojej ręki, wystarczy tylko założyć konto! Zapoznaj się z innymi tekstami dostępnymi w naszej bazie wiedzy, które przybliżą i wyjaśnią zagmatwany świat finansów i przepisów. Przeczytaj jak łatwo wystawić dług na sprzedaż i kupić dług.